تماس با ما: 02123519
ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در ایران

عضو هیئت علمی مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی در ایران به عنوان سومین کشور پس از آمریکا و هند افتتاح شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سمیه کاظم نژاد جنین شناس و عضو هیئت علمی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در مراسم رونمایی از بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی برای درمان ناباروری، گفت: سلول های بنیادی به عنوان یک راهکار جدید برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد و اغلب منابع قابل استفاده آنها، سلول های بنیادی حاصل از خون بند ناف و مغز استخوان است اما این منابع اغلب با محدودیت های دسترسی و داشتن برخی عوارض، روبرو هستند.

وی افزود: این در حالی است که امروزه براساس نتایج تحقیقات انجام شده توسط محققین ایرانی، می توان از طریق بافت خون قاعدگی بانوان به صورت ماهیانه به منبع سلول های بنیادی مزون شیمی دسترسی پیدا کرد.

کاظم نژاد گفت: استفاده از این منبع ابتدا در سال ۲۰۰۷ مطرح شد و ما نیز مطالعات خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کردیم. خوشبختانه امروز پس از طی مسیر ۱۱ گانه و همکاری با جهاد دانشگاهی، این تحقیقات به نتیجه رسیده است.

این جنین شناس اظهار داشت: ما اغلب با بیمارانی روبرو هستیم که حتی روش ivf نیز برای درمان باروری آنها پاسخگو نیست اما تحقیقات زیادی بر روی استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی بر روی این افراد انجام داده ایم و نتایج بسیار تعجب برانگیزی نیز به دست آورده ایم.

وی تصریح کرد: پس از تزریق سلول های بنیادی خون قاعدگی به این بیماران، شاهد افزایش ۲۶ درصدی بارداری طبیعی، افزایش ۴۶ درصدی میزان باروری و افزایش ۳۳ درصدی میزان تولد فرزند زنده بوده ایم.

کاظم نژاد با بیان اینکه ایده راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی، برای اولین بار در کشور مطرح شده و ما پس از آمریکا و هند به عنوان سومین کشور راه اندازی این بانک درمانی هستیم.

این جنین شناس گفت: هدف ما حفظ باروری و افزایش توان فرزندآوری است. استفاده از سلول های بنیادی قاعدگی حتی برای درمان بیماری های ناشی از یائسگی های زودرس نیز بسیار موثر است و تاحدودی اجرایی شده است.

وی یادآور شد: به طوری که برخی از بیماران درمان شده توسط این روش به سیکل قاعدگی بازگشته اند و امیدواریم با ادامه تحقیقات شاهد بارداری در این افراد نیز باشیم.

کاظم نژاد گفت: موضوع دیگر نیز چسبندگی رحم در برخی بانوان است که برنامه بعدی ما استفاده از سلول های بنیادی قاعدگی برای درمان این بیماران است.

وی با بیان اینکه این سلول ها در سنین پائین تر از تعداد و کیفیت بهتری برخوردار هستند، اظهار داشت: به این منظور بانوان می توانند برای حفظ بارداری بهتر از سنین پائین تر نسبت به نگهداری سلول های بنیادی حاصل از خون قاعدگی خود در بانک های سلول های بنیادی اقدام کنند.

لینک کوتاه منبع: mehrnews.com/news/4810391

خواندن 8985 دفعه