تماس با ما: 02123519
ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی

افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر محمدرضا صادقی در آیین افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی گفت: در آینده بخش زیادی از درمان‌های پزشکی وابسته به طب بازساختی خواهد بود که استفاده از سلول‌های بنیادی در این زمینه بسیار اثر گذار است.

وی افزود: بانک خون قاعدگی منبع قابل تجدید است و استفاده از این سلول‌های بنیادی در درمان ناباروری موفقیت‌های زیادی به همراه داشته است.

آقای دکتر صادقی با اشاره به اینکه این بانک سلول‌های بنیادی حاصل ۱۰ سال فعالیت علمی و تحقیقاتی است، گفت: این سلول‌ها علاوه بر درمان ناباروری در درمان دیابت، مشکلات ارتوپدی و بسیاری از بیماری‌های دیگر کاربرد دارد و پژوهشگاه ابن سینا تلاش می‌کند فعالیت خود را برای رفع نیاز و مشکل جامعه در حوزه ناباروری و سرطان متمرکز کند.

بیش از ۱۰ هزار سیکل درمان ناباروری در جهاد دانشگاهی انجام شده است

معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی گفت: بیش از ۱۰ هزار سیکل درمان ناباروری در ۹ مرکز جهاد دانشگاهی انجام شده است.

دکتر محمدرضا پورعابدی در مراسم افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در مرکز ابن سینا افزود: یکی از اقدامات موثر در حوزه پزشکی همین بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی است که امیدوارم سریعتر به حوزه بالین بیاید و دغدغه جامعه هدف آن برطرف شود.

وی گفت: پزشکی مبتنی بر فرد، یکی از اهداف همین طرح است تا در آینده هر فرد بر اساس پرونده مبتنی بر نقشه ژنتیکی خود درمان شود.

پورعابدی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی در ۹ مرکز درمان ناباروری خود ۱۰ هزار سیکل درمان انجام می‌دهد، ادامه داد: ما در حوزه سرطان سینه کار‌های موثری انجام داده و در بحث پیشگیری و درمان و تولید گیاهان دارویی اقدامات موثری داشته ایم.

معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی گفت: فناوری‌های نسل آینده در هر اقدامی باید مدنظر باشد و امیدوارم در این طرح هم توجه به پژوهش صورت گرفته باشد.

موفقیت ۴۶ درصدی درمان ناباروری با کمک بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت:: موفقیت روش درمانی از طریق بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در درمان ناباروری بیش از ۴۶ درصد است.

دکتر سمیه کاظم نژاد در مراسم افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در مرکز ابن سینا با اشاره به مزیت بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی نسبت به سایر بانک‌های سلولی افزود: بانک‌های سلولی دیگر مثل بند ناف محدودیت نمونه گیری و محدودیت زمان نگه داری دارد، اما در بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی امکان تجدید نمونه گیری وجود ندارد و در تمام سن باروری امکان انجام دارد که بیش از ۱۰ سال نیز قابلیت نگهداری است.

وی ادامه داد: توانایی تکثیر بافتی سلول‌های بنیادی خون قاعدگی بسیار بالاست که در مراحل تست حیوانی بسیار اثربخش بوده است و در ۱۱ سال تحقیق علمی شاهد موفقیت در مرحله انسانی این طرح هم بودیم.

کاظم نژاد با بیان اینکه این سلول‌ها در ایمنی زایی و درمان سایر بیماری‌ها غیر از ناباروری هم اثر مستقیم دارد گفت: بیمارانی که کاهش شدید ذخایر تخمدان دارند و یکی دو بار «آی، وی، اف» شده اند در این روش جواب گرفته اند.

وی ادامه داد:گروه کنترل ما افرادی بودند که اغلب به مراکز درمان ناباروری مراجعه می‌کنند و میزان باروری تا ۴۶ درصد و میزان تولد زنده تا ۳۸ درصد پاسخ مثبت گرفته اند و ۲۶ درصد هم بارداری خودبخودی بدون مداخله درمانی رخ داد که موفقیت بزرگی بحساب می‌اید.

کاظم نژاد گفت:: ایران سومین مرکز در دنیا در زمینه حفظ باروری با این روش پیش از هند و امریکا رقابت می‌کند.

برتری استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی بر دیگر روش‌های درمان ناباروری

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا درباره استفاده از سلول‌های بنیادی گفت: در این روش افرادی که از سایر روش‌های درمان ناباروری نتیجه نگرفته، پاسخ مثبت گرفته اند.

دکتر سیمین ظفردوست در مراسم افتتاح بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در مرکز ابن سینا افزود: استفاده از سلول‌های خون قاعدگی، بیماران را از انجام «آی وی اف» بی نیاز کرده است.

وی گفت: افرادی که آی وی اف شده اند و یا با موفقیت تنها ۱۰ درصدی، باید مجدد در سیکل آی وی اف قرار بگیرند و یا تخمک اهدایی دریافت کنند، اما در روش سلول‌های بنیادی خون قاعدگی موفقیت ما نزدیک ۵۰ درصد بوده که بیمار بسیار راضی و آزمایش‌های غربالگری جنین طبیعی بود.

ظفردوست ادامه داد: بیمارانی داریم که دچار یائسگی زودهنگام و مشکلات پوکی استخوان و قلبی می‌شوند بویژه یائسگی زیر۴۰ سال مد نظر ماست که این روش دغدغه این بیماران را نیز برطرف می‌کند.

وی افزود: افرادی که ذخیره تخمک پایین دارند و به روش‌های درمان ناباروری پاسخ نداده اند با این روش، شانس بالایی برای باروری خواهندداشت.

لینک کوتاه خبر : http://www.iribnews.ir/00AwMS

خواندن 3037 دفعه